Statistické metody v managementu kvality, environmentu a bezpečnosti

Autor / editor: Hůlová, M.; Jarošová, E.
Rok vydání: 2011
ISBN: 978-80-245-1748-3 (tištěná kniha)
Vydání: 4. vydání
Jazyk publikace: čeština
Počet stran: 120
Publikace na webu: e-shop EKOPRESS.cz
Dostupnost: k zakoupení

Anotace:
Tento učební text je zpracován pro posluchače vedlejší specializace Management kvality, environmentu a bezpečnosti, předmět Metody a techniky v managementu kvality 1.

Je zaměřen na metody, které jsou dnes považovány za standardní výbavu pro řízení kvality, environmentu a bezpečnosti. Jsou pomůckou pro pochopení principu těchto metod, předpokladů využití a interpretace výsledků. Metody jsou uváděny od jednodušších k náročnějším. Jedná se o:

  • statistickou regulaci procesů, soubor metod a technik používaný pro ovládnutí a zlepšování procesů velmi významných z hlediska uspokojení požadavků zákazníka. Aplikace metody vede k odhalování neshod, prevenci neshod i zlepšování kvality.
  • statistické přejímky – používají se tam, kde je třeba provést výběrovou kontrolu, tedy kontrolu pouze části dávky a na základě jejího výsledku rozhodnout o přijetí nebo zamítnutí celé dávky, souboru. Poskytují informaci o kvalitě souboru, předloženého ke kontrole a tím zprostředkovaně i o způsobilosti dodavatele.
  • navrhování pokusů, metodu vhodnou pro použití v situaci, kdy management předpokládá, že lepší kombinace vstupů povede ke zlepšení procesu.
  • analýzu bezporuchovosti (spolehlivosti), jejíž aplikace umožní například optimalizovat termíny údržby, záruční lhůtu a podobně.

Vzhledem k tomu, že všichni posluchači absolvovali v rámci bakalářského studia základy statistiky, předpokládá se znalost základních pojmů typu normální rozdělení, rozpětí, medián a podobně – tyto pojmy budou zopakovány a procvičeny pouze v rámci přímé výuky.

 
Jazyk publikace čeština
Určeno pro studium
inženýrské

 

Předchozí vydání/dotisky:

ISBN 978-80-245-0691-3, VŠE, 1. dotisk 3. vydání, 2007, 119 stran, A4 – magisterské studium

Statistické metody v managementu kvality, environmentu a bezpečnosti
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: