Financial Engineering of Bonds

Autor / editor: Stádník Bohumil
Rok vydání: 2016
ISBN: 978-80-245-2179-4 (tištěná kniha)
Vydání: 1. vydání (tištěné)
Jazyk publikace: angličtina
Počet stran: 154
Fakulta: FFU
DOI: 10.18267/pu.2016.sta.2179.4
Publikace na webu: e-shop EKOPRESS.cz
Dostupnost: k zakoupení

Anotace:

This book presents an overview of selected problems connected with bonds together with the author’s own research in the field. Emphasis is given to the practical aspects of the mathematics of bonds, the calculation of yield, analysis of sensitivity, investment in bonds and its risks, and methods of valuation. The text is complemented by numerous examples.

The book contains the author’s most recent research in the field of market price development, the regimes of volatility development and negative interest rates as well as other original deductions and reflections.

Emphasis is given to the financial interpretation and simplification of bond problems for application in financial practice.

 

Kniha představuje vybranou finančně-inženýrskou problematiku z oblasti dluhopisových nástrojů, včetně praktických aspektů. Je určena pro anglicky mluvící zájemce o danou problematiku. Akcent je kladen na finanční matematiku dluhopisů, výpočet výnosů, investování do dluhopisů a jeho rizika, oceňovací metody, včetně komplikovaných nástrojů jako jsou katastrofické dluhopisy (CAT Bonds). Text v knize částečně vychází z autorových v zahraničí publikovaných prací a je doplněn celou řadou praktických příkladů.

Financial Engineering of Bonds
  • Vytvořeno:
  • Poslední aktualizace: