Statistické metody se zaměřením na kategoriální data (e-kniha)

Autor / editor: Hana Řezanková
Rok vydání: 2024
ISBN: 978-80-245-2521-1 (e-kniha)
Vydání: 1. vydání v elektronické podobě
Fakulta: FIS
Publikace na webu: Statistické metody se zaměřením na kategoriální data_Ke stažení
Dostupnost: zdarma / volně dostupné

Učební text se zaměřuje zejména na analýzu datových souborů, v nichž jsou obory hodnot jednotlivých statistických proměnných tvořeny kategoriemi. Tato data jsou např. výsledkem dotazníkových šetření v různých vědních oborech, zejména ve společenských vědách. Jedním z cílů předkládané publikace je seznámit čtenáře se způsoby analýzy uvedeného typu dat. Na příkladu konkrétního průzkumu je naznačena problematika přípravy dotazníku, vysvětlována příprava datového souboru, vyhodnocení odpovědí na jednotlivé otázky a zjišťování vztahů mezi odpověďmi na zadané otázky.
Publikace je určena jako učební pomůcka k předmětu Statistické metody 2, v němž studenti analyzují data s využitím statistického programového systému SPSS. Text vychází z knihy Analýza dat z dotazníkových šetření, která vyšla ve čtyřech vydáních v nakladatelství Professional Publishing (poslední vydání v roce 2017). Vzhledem k tomu, že jsou vysvětleny principy uvedených metod, mohou publikaci využít také ti, kteří pro analýzu používají jiné programy. Text je vhodný rovněž pro uživatele systému SPSS zaměřujících se na jiné typy aplikací, protože popisuje jednak obecnou přípravu datového souboru, jednak obvyklou strukturu výstupů.

Statistické metody se zaměřením na kategoriální data (e-kniha)