Stádník Bohumil: Financial Engineering of Bonds

Publikace – tištěná knihaStádník_2016_Bonds

Anotace:

This book presents an overview of selected problems connected with bonds together with the author’s own research in the field. Emphasis is given to the practical aspects of the mathematics of bonds, the calculation of yield, analysis of sensitivity, investment in bonds and its risks, and methods of valuation. The text is complemented by numerous examples.

The book contains the author’s most recent research in the field of market price development, the regimes of volatility development and negative interest rates as well as other original deductions and reflections.

Emphasis is given to the financial interpretation and simplification of bond problems for application in financial practice.

 

Kniha představuje vybranou finančně-inženýrskou problematiku z oblasti dluhopisových nástrojů, včetně praktických aspektů. Je určena pro anglicky mluvící zájemce o danou problematiku. Akcent je kladen na finanční matematiku dluhopisů, výpočet výnosů, investování do dluhopisů a jeho rizika, oceňovací metody, včetně komplikovaných nástrojů jako jsou katastrofické dluhopisy (CAT Bonds). Text v knize částečně vychází z autorových v zahraničí publikovaných prací a je doplněn celou řadou praktických příkladů.

 

ISBN  978-80-245-2179-4
DOI  10.18267/pu.2016.sta.2179.4

 
Počet stran 154
Vazba brožovaná
Formát 176 x 250 mm
Jazyk angličtina
Vydání  první
Rok vydání  2016
Vydavatel Vysoká škola ekonomická v Praze, Nakladatelství Oeconomica